Välkommen till Ward Wines

Hos oss hittar du vin för alla tillfällen från familjeägda producenter i stora delar av världen.

Upptäck favoriter

Utforska vårt breda sortiment och var med i vår vinklubb Ward Wines & Vänner.

Spara favoritlistor

Favoritmarkera drycker och skapa din personliga lista.

Beställ på Systembolaget

När du klickar på köp länkas du till Systembolaget där du gör din beställning.

Välkommen till vinets underbara värld!
Vännerna på Ward Wines

Dina favoriter (0)
Wardwines
Mest sökt
ChampagneBlack StallionRiesling
Länder & regioner
ItalienFrankrikeUSA
Mest sökta viner
Vin till mat

Kräftor med ostkräm – och vita viner med friskhet

Kräftor kräver dill. Osten kräver syra. Kräftskivan är mer än bara kräftor. Här samsas skaldjurens sälta och sötma med krondill, citron, smörigt bröd och gärna något krämigt och ostigt vid sidan av.

Kräftornas sälta och fina sötma behöver ett vin med friskhet, samtidigt som ostkräm, smör och bröd kräver lite mer kropp. För mycket ek riskerar att ta över, medan ett alltför stramt vin lätt blir kantigt tillsammans med dill och de smakrika tillbehören. Därför väljer vi friskhet med en mjukare kant. Bourgogne Aligoté bidrar med syra, frukt och en lätt rundhet, medan Alvarinho bjuder på friskhet, citrus och en fin salt mineralitet som känns självklar till skaldjuren. Två olika uttryck, men med samma uppgift: att hålla kräftskivan frisk från första klo till sista krustad.

Vintipset är framtaget i samarbete med AVEQIA och du hittar receptet på deras hemsida nedan:

Vintips 1: Domaine Roux Bourgogne Aligoté Albus

Familjen Roux har odlat vin i Saint-Aubin i över 300 år, och Bourgogne Aligoté Albus är deras sätt att visa vad en druva som länge fått stå i Chardonnays skugga faktiskt kan bli. Aligoté får här mogna över ett år på franska ekfat innan den vilar vidare på stål – en behandling som ger den ovanlig fyllighet för sin sort, utan att tappa den friska syran.

I glaset möts gula äpplen, päron, rostade nötter och en kryddig citruston. Mot ostkrämens fett och forellrommens sälta blir det ett annat samtal än de klassiska stålfriska vinerna: lite mer nötighet, lite mer kropp, men fortfarande tillräckligt med syra för att hålla ihop med dillen.

Hållbar
Roux Pere & FilsDomaine Roux Bourgogne Aligoté
France
159 Sek
(127 SEK ex. moms)

Vintips 2: Soalheiro Alvarinho

Alvarinho från Monção e Melgaço känns nästan som gjord för skaldjur. Här, längst upp i norra Portugal nära den spanska gränsen, har Soalheiro blivit ett av de stora namnen för druvan. Egendomen grundades 1982, efter att familjen Cerdeira planterat sina första Alvarinho-stockar redan under 1970-talet.

Soalheiro Alvarinho är torrt, friskt och samtidigt generöst i frukten, med toner av vit persika, päron, ananas, färska örter och lime. Den pigga syran och den lätt salta, mineraliska känslan ger vinet precis den energi man vill ha när kräftorna kommer fram på bordet.

Till kräftskivan är det framför allt kombinationen av syra, frukt och sälta som gör jobbet. Friskheten möter kräftornas naturliga sötma och sälta, medan citrus och örter hittar en fin brygga till citron och krondill. Vinet har dessutom tillräckligt med frukt och kropp för att inte försvinna när ostkräm, smörigt bröd och andra tillbehör kommer in i bilden.

Det här är flaskan för den som vill låta kräftorna stå i centrum – och ge dem ett vin som talar samma friska, salta språk.

Fler tips på vin till mat i smakfulla kombinationer

Server Render